Co to jest tomografia komputerowa CBCT i czemu służy?
Tomografia komputerowa (CBCT, zdjęcie 3D, tomografia wiązki stożkowej) jest badaniem, które obecnie, staje się standardem w nowoczesnym leczeniu stomatologicznym. Jest to badanie, które obrazuje tkanki jamy ustnej w ujęciu trójwymiarowym. Co istotne, jest to jedyne zdjęcie, na którym widoczne są zarówno tkanki miękkie, jak i tkanka kostna. Otrzymujemy wielopłaszczyznowe zdjęcie szczęki i żuchwy, które można przeglądać w wielu przekrojach. Tomografia CBCT - tak jak i klasyczna tomografia - wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie (RTG). Różnica polega na rodzaju wiązki promieniowania. W tomografii wiązki stożkowej CBCT, wiązka przybiera kształt stożka, stąd też jej taka potoczna nazwa. Otrzymujemy obraz trójwymiarowy, co pozwala na precyzyjne zaplanowanie leczenia stomatologicznego. Aparat do tomografii CBCT emituje o wiele mniejszą dawkę promieniowania RTG w porównaniu do obrazowania klasyczną tomografią.
Do czego przydatne jest zdjęcie 3D?
Skuteczność leczenia zależy w ogromnej mierze od odpowiedniej diagnostyki. Badanie 3D jest niezwykle przydatne, gdyż zastępuje nam szereg innych zdjęć rentgenowskich. Podczas wykonania badania CBCT, lekarz może ocenić: ilość i stan tkanki kostnej, dokładne położenie nerwów oraz naczyń krwionośnych, zatoki szczękowe, korzenie zębów, obecność stanów zapalnych w strukturach szczęki i żuchwy. Informacje uzyskane dzięki takiej diagnostyce, umożliwiają lekarzowi, niezwykle precyzyjnie zaplanowanie zabiegu chirurgicznego lub implantologicznego. W przypadku, gdy planowane jest wszczepienie implantów, stomatolog w specjalnym programie projektuje ich położenie z dokładnością do dziesiętnych części milimetra. W przypadku leczenia endodontycznego (kanałowego), tomografia komputerowa CBCT pozwala na precyzyjne oszacowanie długości kanałów korzeniowych, ocenę ich stanu oraz zlokalizowanie ujść dodatkowych, nietypowo umiejscowionych kanałów.
Do wykonania zdjęcia 3D wymagane jest ściągnięcie biżuterii, okularów oraz wyjęcie z ust ruchomych protez czy też aparatów ortodontycznych. Tomografia zębów wykonywana jest w pozycji stojącej lub siedzącej. W trakcie badania nie należy się ruszać. Aparat emituje promieniowanie RTG a jego detektor obraca się o 360°. Zdjęcia trafiają do komputera, gdzie obrabiane są przez odpowiedni program. Wynikiem końcowym przetworzenia, jest trójwymiarowy obraz analizowanych struktur.
Czy to badanie jest bezpieczne?
Samo badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne dla Pacjenta. Czas wykonania badania zamyka się w kilkunastu sekundach. Ilość promieniowania RTG zredukowana jest do minimum dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej oraz tomografii stomatologicznej CBCT zamiast klasycznej tomografii komputerowej (dziesięciokrotna redukcja promieniowania). Skanowany jest zawsze jak najmniejszy możliwy obszar jamy ustnej, a podczas badania Pacjent zabezpieczony jest ołowianym fartuchem.